Merhabalar,

Bu yazımda wordpress sitemizi başka bir sunucuya taşımayı göstereceğim. Bildiğiniz üzere wordpress siteleri 2 kısımdan oluşur; veritabanları ve site dosyaları/klasörleri.

İlk olarak siteye ait dosya/klasörleri indirelim. FileZilla’da dosya -> ver ile sunucudaki dosyaları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Daha sonra dosya -> al ile bilgisayarınızdaki site yedeğini yeni sunucuya yükleyebilirsiniz.

Eğer cpanel kullanıyorsanız daha pratik bir şekilde site yedeği alma işini yapabiliriz. cpanel -> dosya yöneticisi -> tümünü seç -> sıkıştır dedikten sonra arşiv dosyasına tıklayıp indir diyin.

Sıra geldi veritabanı yedeği almada. Phpmyadmin panelinden yedeğini almak istediğiniz veritabanını seçin ve dışarı aktarı seçin. Tamamdır şimdi siteyi yeni hostinge/sunucuya yüklemeye geldi.

Eğer FilzeZilla dan dosya -> ver şeklinde yedek aldıysanız dosya -> al şeklinde geri yükleyin.  Cpanle aracılığıyla yedek aldıysanız arşivi bir klasöre boşaltın. FileZilla ile sunucuda oturum açıp klasörün içindeki tüm dosya ve klasörleri sunucuya sürükleyin. Site büyüklüğüyle doğru orantılı olarak bu işlem biraz zaman alabilir.

Şimdi veritabanı yedeğini yükleyeceğiz. Yeni bir veritabanı oluşturacağız. cpanel kullanıyorsanız mysql sihirbazından yeni veritabanı yapabilirsiniz. eğer öyle bir şey yoksa phpmyadmin panelinde veritabanlarına tıklayın orada yeni veritabanı seçeneğini seçip veritabanı oluşturun.

Veri tabanını oluşturduktan sonra phpmyadmin panelinde yeni veritabanını seçin. Yukarıki seçeneklerden içe aktar’ı seçin ve yedeğin bulunduğu yeri seçtikten sonra tamam diyin. Eğer utf8 formatından dolayı burada bir sıkıntı çıkarsa [1] deki gibi bunu çözebilirsiniz.

—————————————————————

[1] -> Bunu bul
ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8mb4 COLLATE=utf8mb4_unicode_520_ci;

Bununla değiştir.
ENGINE=InnoDB DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_general_ci;

Ardından
utf8mb4_unicode__520ci leri bul utf8_general_ci bununla değiştir.
utf8mb4 leri bul utf8 ile değiştir.

Tüm bu işlemleri geditte ctrl + h ile yapabilirsiniz.

——————————————————————

Site dosyaları yüklendi, veritabanı da yüklendi. Sıra geldi ikisi arasındaki bağlantıyı kurmaya. Site dosya/klasörlerinin yedeğinde wp-config.php yi Windows kullanıyorsanız notepad++ linux kullanıyorsanız gedit ile açın. Veritabanı adını, kullanıcı adını, şifresini yeni oluşturduğunuz veritabanı bilgileriyle değiştirin. Kaydedip bu dosyayı FileZilla ile sunucuya yükleyin. Üstüne yazılsınmı diye bir uyarı çıkarsa evet diyip onaylayın.

İşlem bu kadar. İyi bloglamalar 🙂